Blog

Blog

O WULKANACH w Pytanie na Śniadanie TVP2, TVN24BiS, TVN – PROJEKT 100 WULKANÓW

Wulkany są fascynujące – wiem to od zawsze. Wędruję po nich od blisko 20 lat, a od roku 2006 realizuję unikalny eksploracyjno-badawczy PROJEKT 100 WULKANÓW. Udało mi się zgromadzić dzięki temu bezcenną wiedzę o wulkanach i takie też doświadczenie. Przy różnych okazjach dzielę się tym wszystkim, jak choćby w ostatnich dniach.

Zwykle gdy jakiś wulkan daje mocno znać o sobie, przedstawiciele świata mediów korzystają z mojego wulkanicznego dorobku. Tym razem narozrabiał wulkan Stromboli na włoskich wyspach Liparyjskich. Jedyny wulkan Europy, gdzie zawsze łatwo i turystycznie można pooglądać płynną lawę. Jego mocniejsza erupcja zabiła jednego turystę, dwóch raniła. To bez wątpienia tragedia, ale mając na uwadze, że na wierzchołku czasami jest kilkaset osób, mogło być znacznie gorzej.

Stromboli przykuło uwagę mediów, stąd moje wizyty na antenie stacji telewizyjnej TVN24 Biznes i Świat oraz przygotowany materiał dla Faktów TVN. Prawda jest taka, że nie potrafimy przewidywać erupcji wulkanów, tylko czasami się to udaje. A wchodzenie na aktywne wulkany zawsze wiąże się z zagrożeniem utraty zdrowia lub życia. Na takim wulkanie jak Stromboli ryzyko jest większe, a na takim Wezuwiuszu mniejsze, który też w końcu wybuchnie.

6 lipca w sobotnim paśmie porannym stacji TVP2 odwiedziłem studio programu Pytanie na Śniadanie. Jak przystało na okres letni, wykorzystano tereny zielone TVP na zbudowanie studia, a gospodarzami byli: Monika Zamachowska i Michał Olszański. Tematem przewodnim naszej rozmowy była erupcja wulkanu Stromboli i bezpieczeństwo na wulkanach. Na grzegorzgawlik.pl można znaleźć sporo materiałów w tychże tematach.

Nadarzyła się też okazja, by zdradzić pewną tajemnicę, o której wiedzieli tylko nieliczni. Jestem w trakcie pisania przewodnika po wulkanach, który będzie też zawierał fragmenty dzienników z wypraw. Zawsze mam ze sobą kilka notesów, w których zapisuję aktualne przeżycia i przygody. Często w namiocie z czołówką na głowie albo na kolanie. Dzięki temu mimo upływu lat są autentyczne i pełne emocji. Książka ukaże się w pierwszym kwartale roku 2020, z okazji 15-lecia PROJEKTU 100 WULKANÓW. To szmat czasu, jest się czym chwalić i warto podkreślić osiągnięty dorobek. By pozostać jeszcze trochę tajemniczym nie zdradzę w tym momencie wszystkiego. Mogę tylko jeszcze dodać, że pewne zacne wydawnictwo zwróciło się do mnie z propozycją napisania takiej książki, a ja ją przyjąłem. Dotychczas takiej pozycji na rynku nie było, przed nami dużo pracy, bo chcemy by publikacja miała bardzo wysoki poziom. Na koniec wizyty w Pytaniu na Śniadanie padło zaproszenie z ust Moniki Zamachowskiej, by premierę świętować w studiu telewizyjnym i pewnie tak właśnie będzie.

Lecz na chwilę obecną żyję już kolejną wizytą na wulkanie Etna na Sycylii, pozostały niecałe dwa tygodnie. Kocham ten wulkan, znam doskonale i badam prawie od początku Projektu 100 Wulkanów. Tym razem będę miał jednak pomocników.

Na zdjęciach: Studio Telewizyjne programu Pytanie na Śniadanie i siedziba TVP, w tym pomnik Wiktora, oraz Stromboli i Etna.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search