Blog

Blog

Warszawa, Kampinos, Zegrze, Puszcza Słupecka

Dzisiaj o kilku północnych zielonych atrakcjach Warszawy. 

Kampinoski Park Narodowy - rezerwat biosfery UNESCO. Warszawa graniczy z nim od północnego-zachodu. Aż trudno uwierzyć, że tak zalesiony i cenny przyrodniczo ogromny powierzchniowo obszar sąsiaduje z tak dużym miastem. Ze Starego Miasta do granicy lasu jest 13km, w linii prostej 10km. Obszar zajmuje 670km2 na Nizinie Mazowieckiej w pradolinie Wisły (lasy stanowią mniej niż połowę powierzchni, 12% to rezerwaty ścisłej ochrony). Dominują bory sosnowe, park znany jest z wydm i bagien. Są też torfowiska. Jak Kampinos to i łosie, których populację trzeba było odtworzyć, podobnie jak bobrów. Można spotkać rysia, wydrę a nawet wilka. Z ptaków między innymi orła bielika. Maksymalna wysokość wynosi 106,6m np.m. w okolicy Opalenia, najniższa 68,1m na północno-zachodnich bagnach. Różnice wysokości pomiędzy płaskimi fragmentami a szczytami wydm dochodzą do 30m.

Osadnictwo i wojny zniszczyły i znacznie zmniejszyły powierzchnię puszczy na przestrzeni wieków. Utworzony w 1959 roku park narodowy ratuje to co zostało i przywraca jeśli to możliwe pierwotny charakter tych ziem. Pomaga w tym też ustanowiona otulina ochronna parku. Lecz w pobliżu mieszka jakieś 3mln ludzi, dlatego ochrona przyrody nie jest łatwa w Kampinosie. Który przecinają liczne turystyczne szlaki rowerowe (ok. 200km) i piesze (ok. 360km). Najdłuższy rowerowy wokół parku ma blisko 150km, a najdłuższe piesze przekraczają 50km (Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej 56km).

Las Białołęka Dworska. Całkiem potężny kompleks leśny w północno-wschodniej Warszawie, sięgający po Choszczówkę i Legionowo. Znajdują się tutaj pokaźne wydmy śródlądowe a jesienią warto wybrać się na grzybobranie. Z większych zwierząt występują dziki i sarny. W 1944 roku lasy stanowiły teren potężnej bitwy pomiędzy Armią Czerwoną a Niemcami. Jeszcze wiele lat po wojnie można było natknąć się na wraki czołgów i pojazdów opancerzonych.

Puszcza Słupecka. O ile lasy białołęckie położone są na lewo od Kanału Żerańskiego patrząc na północ, o tyle Puszcza Słupecka jest na prawo. Po obu stronach rzeki Czarnej. W gminie Nieporęt, sąsiaduje z Warszawą. Są tutaj wydmy i zróżnicowany las, tereny podmokłe i wydmy. Z większych zwierząt występują łosie, a z ciekawszych jenoty. Sąsiaduje z rezerwatem Łęgi Czarnej Strugi (obszar Natura 2000) z charakterystycznym lasem dla Kotliny Warszawskiej. Spotkać tu można m.in. bobry. Sam kompleks leśny ma znacznie większych obszar niż wspomniane rezerwaty. 

Zalew Zegrzyński na Narwi (79m n.p.m.), powiat legionowski. 41km długości, 3,5km szerokości.  Kanał Żerański łączy go z Bugiem i Wisłą. Otoczony lasami, stanowi tereny rekreacyjne. Można się tutaj kąpać, łowić ryby, uprawiać żeglarstwo, a zimą jeździć na bojerach. Są plaże, restauracje, hotele. A w lecie korki na drogach dojazdowych. Do Wisły możemy dopłynąć Kanałem Żerańskim (na zdjęciu w galerii). 

Na zdjęciach: opisane tereny leśne i wodne oraz kilka ciekawostek. Jak ulica Jerzego Kukuczki w Szamocinie (warszawska Białołęka). Słynna ulica Ciupagi i obok znajdujący się największy areszt śledczy w Warszawie - Białołęka. Fort Mokotów i największy maszt z flagą w Polsce, obok Centrum Handlowego Arkadia (wkrótce Westfield) - na Rondzie Zgrupowania AK - Radosław. Jest fragment ściany byłego Getta Warszawskiego, Park Skaryszewski, jak również warszawskie kontrasty - bloki z czasów PRL sąsiadują ze szklanymi wieżowcami, w tym wartymi grube miliony apartamentami jak w budynku Złota 44 koło Pałacu Kultury i Nauki (na zdjęciu). A do tego stare kamienice w lepszym lub gorszym stanie (Praga, Wola, Młociny, al. Jana Pawła II). Na zdjęciach też efektowne szklane tunele akustyczne na drodze ekspresowej S8. Ich futurystyczny wygląd budzi zainteresowanie szoł biznesu, dlatego kręcono tu liczne filmy i teledyski. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search