Blog

Blog

WARSZAWA – plaże i bulwary nad Wisłą

Plaż w Warszawie znajdziemy pewnie z kilkanaście, a poza miastem jeszcze więcej. Przede wszystkim mam na myśli rzekę Wisła, ale trudno nie wspomnieć o plaży nad Jeziorem Czerniakowskim, czy o zyskującej popularność nad Zalewem Bardowskiego na Targówku (Na Utracie). Tylko w przeciwności do Czerniakowskiego nie wolno się w nim kąpać. Oczywiście mekką warszawskich miłośników wody jest Zalew Zegrzyński (Nieporęt, Zegrze, Białobrzegi), ale jest on już poza Warszawą.

W tym artykule chciałem poświęcić uwagę pięciu bardzo popularnym plażom wiślanym, równie popularnym bulwarom nad Wisłą oraz największemu naturalnemu zbiornikowi wodnemu w Warszawie. 

Plaża Praska. Jak nazwa wskazuje na Pradze, niedaleko zoo, do tego z widokiem na Stare i Nowe Miasto po drugiej stronie Wisły. Jest tutaj przystanek promu rzecznego kursującego w lecie (Wilga), a obok popularne kluby La Playa i Aquatica. Są miejsca na ognisko, przyjemny piasek do opalania, a łagodny brzeg zachęca do pomoczenia nóg. Jako wtrącenie dodam, że kawałek na północ, za mostem Gdańskim powstaje Pawilon Edukacyjny w kształcie wielkiego głazu narzutowego. Będą się odbywały tutaj imprezy kulturalne i edukacyjne, będzie polana piknikowa, a na pobliskiej łące ma być pastwisko dla owiec i kóz. Rzeka Wisła jest zaraz po sąsiedzku. Tutejsze nieużytki niektórzy wykorzystują jako plażę, charakterystycznym punktem jest betonowy nasyp biegnący w kierunku nurtu rzeki i obok podłużna niewielka wyspa (w Golędzinowie).

Poniatówka. Chyba najbardziej popularna plaża w Warszawie, obok Stadionu Narodowego i rzecz jasna Mostu Poniatowskiego, od którego wzięła nazwę. W weekendy są tutaj tłumy bawiących się ludzi. Jest głośno. Dużo osób spotkamy również nad Wisłą po drugiej stronie mostu. Poniatówka jest zagospodarowana, są toalety, klubokawiarnia Plażowa i kilka innym punktów gastronomicznych. Przystanek promu wodnego (Pliszka), można wypożyczyć kajaki, rowery, jest boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, kino pod chmurką, są miejsca na ognisko. Centrum miasta tuż obok. Jest to też cenny przyrodniczo teren objęty ochroną Programu Unii Europejskiej NATURA 2000 – Dolina Środkowej Wisły. Na poniższym filmie Poniatówka zalana przez Wisłę. 

Plażówka i plaża na Saskiej Kępie. To zagospodarowany teren z placem zabaw, boiskiem do siatkówki plażowej, z ekranem do wyświetlania filmów w lecie, są leżaki. No i piasek oczywiście. Plażówka na Saskiej Kępie oddalona jest od Wisły malutkim zagajnikiem, ale gdy dojdziemy nad wodę, ukaże nam się w nurcie rzeki budowla zwana Grubą Kaśką, jest to ujęcie wody pitnej dla Warszawy. 600 metrów dalej, po drugiej stronie Mostu Łazienkowskiego jest Plaża Saska nad samą Wisłą. Z cypla Czerniakowskiego pływa w lecie prom (Słonka), który tak samo jak wcześniej wspomniane przeprawy jest bezpłatny (póki co) i łączy oba brzegi Wisły, czwarty prom (Turkawka), łączy Białołękę (Nowodwory) z Łomiankami. W Warszawie działają firmy oferujące aktywny wypoczynek na przykład w postaci spływów kajakami. Często Plaża Saska stanowi jego początek, a koniec Plaża Praska. Wzdłuż Wisły działają ośrodki żeglarstwa, kajakowe. Można wypożyczać sprzęt pływający, skorzystać z wycieczek statkami. 

Plaża Płyta Desantu (Plaża na Cyplu Czerniakowskim). Niewielka ale przyjemna plaża u wejścia do Portu Czerniakowskiego, z widokiem na Stadion Narodowy. Położona od strony Śródmieścia. Bardzo blisko stąd do Hali Torwar Centralnego Ośrodka Sportu oraz Stadionu Miejskiego Legii Warszawa. Obok jest plac Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty oraz spory park z charakterystycznym monumentalnym pomnikiem: Saperom Poległym w Czasie Rozminowania Kraju. Do tego bezpłatna toaleta i kilka barów oraz restauracji w okolicy. Z Plaży Płyta Desantu pływa prom na Plażę Saską.

Po tej samej stronie Wisły znajduje się Plaża Żoliborz, z tymże na drugim krańcu bulwarów wiślanych, na północ od Starego Miasta. Można tutaj wypoczywać na piasku, jest plac zabaw, kilka barów, toaleta publiczna. Mapy googla podają też: Centrum Wędkarstwa, Centrum Jachtingu, Świat Roweru. Jest to fragment chronionego obszaru NATURA 2000 - Dolina Środkowej Wisły.

Bulwary Wiślane. Dzisiaj oczywistość, nie tak dawno Warszawiacy się dziwili czemu da się je zbudować wszędzie na świecie, ale nie tutaj. Pierwszy fragment bulwarów z prawdziwego zdarzenia otwarto u podnóża Starego i Nowego Miasta w roku 2015. Później oddawano kolejne odcinki. Nowoczesne i zagospodarowane Warszawskie Bulwary liczą już sobie kilka kilometrów, powstaną kolejne. Super, bo przyciągają tłumy. Można tu spacerować, jeździć na rowerze, rolkach, deskorolce, hulajnodze. Usiąść na ławce, leżaku, czy też na kaskadowych stopniach – relaksować się, rozmawiać, czytać. W kilku miejscach są kawiarnie, bary i restauracje, także na statkach na wodzie. Jest pomnik Warszawskiej Syrenki koło Mostu Świętokrzyskiego. I Centrum Nauki Kopernik. Po sąsiedzku jest Multimedialny Park Fontann, gdzie w letnie weekendy (piątek-sobota) odbywają się pokazy - „woda, światło, dźwięk” i Muzeum Nad Wisłą (sztuki współczesnej). Wnikliwe oko dopatrzy się różnych mniejszych atrakcji. Bulwary w nowej odsłonie zaczynają się w okolicy wspomnianego Parku Fontann na wysokości Nowego Miasta, naprzeciwko Plaży Praskiej, kończą się za Mostem Świętokrzyskim w okolicach pomnika Warszawskiej Syrenki i stacji metra Centrum Nauki Kopernik. 

Oprócz nowych istnieją stare betonowe schodkowe umocnienia, które na wyrost można nazwać bulwarami (przynajmniej część w przyszłości zyska nowe oblicze). Od północy zaczynają się w miejscu, gdzie kończy się Plaża Żoliborz, powyżej Mostu Gdańskiego - bulwar prof. Religi. Za mostem zaczyna się odnowiony deptak - bulwar Karskiego, który w połowie między Mostem Gdańskim a Mostem Śląsko-Dąbrowskim przekształca się w opisany nowoczesny bulwar, biegnący do Warszawskiej Syrenki. Dalej znowu są stare betonowe fragmenty z barami i restauracjami. Najpopularniejszy fragment znajduje się naprzeciwko Plaży Poniatówka, w rejonie Mostu Poniatowskiego (bulwary Flotylli Wiślanej i Generała Pattona). W weekendy jest tutaj tłocznie, a wąskim chodnikiem mostu ciągną tłumy ludzi pomiędzy nimi a plażą. Choć wyglądem znacznie odstają od nowych wybudowanych bliżej Starego Miasta, spełniają swoją funkcję. Ale to nie koniec, bulwary ciągną się dalej na południe aż za Most Świętokrzyski (bulwar Flotylli Pińskiej). Równoległe w znajdującym się po sąsiedzku odnowionym Porcie Czerniakowskim jest utwardzona ścieżka przy basenie potowym, z ławkami i restauracją na końcu. W tygodniu to bardzo spokojne miejsce otoczone wodą i zielenią, w sąsiedztwie Stadionu Legii i Kanału Piaseczyńskiego. Z Plaży Żoliborz do Cypla Czerniakowskiego (Mostu Łazienkowskiego) to jakieś 6,5 kilometra spaceru bulwarami wzdłuż Wisły, które zbudowano od strony wysokiego brzegu (Śródmieścia). Docelowo cały ten odcinek ma spełniać nowoczesne standardy wymagane od tego typu obiektów.  

Ciekawostka – na bulwarach można spożywać alkohol, co jest odstępstwem od zakazu jego spożywania w miejscach publicznych (ale lepiej być czujnym, bo przepisy mogą się zmienić).

NA ZDJĘCIACH: wszystkie opisane w artykule miejsca. Niektóre także podczas fali powodziowej z przełomu maja i czerwca 2019. A dla kontrastu porcja zdjęć podczas suszy, gdy stan wody był bardzo niski (sierpień 2019) - przedstawiają plażę Poniatówka, Wisłę i bulwary po drugiej stronie Mostu Poniatowskiego (Flotylli Wiślanej i Generała Pattona). Nawet tramwaj wodny (prom) musiał wstrzymać swoje kursy. Końcowe zdjęcia to bulwary w pobliżu Poniatówki oraz Plaża Saska i Cypel Czerniakowski. Dwa ostatnie przedstawiają: Plażę Żoliborz i bulwary Wiślane na wysokości Nowego Miasta, oraz Jezioro Czerniakowskie (Jeziorko Czerniakowskie, 19,5ha - największe naturalne w Warszawie) - rezerwat przyrody na Mokotowie (fragment starorzecza Wisły - fragment Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu). Tutejsza plaża w pobliżu Elektrociepłowni Siekierki stanowi popularne publiczne kąpielisko. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search