Blog

Blog

Kopalnia Bełchatów – największa dziura Europy, Elektrownia Bełchatów – największa na świecie

Oba miejsca położone są w centralnej Polsce pomiędzy Bełchatowem, Radomskiem, Piotrkowem Trybunalskim i Wieluniem. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, to największa odkrywkowa kopalnia w Polsce, jedna z największych w Europie i ponoć największa dziura na kontynencie. O głębokości około 300m. Po zakończeniu wydobycia ma zostać zalana i prawdopodobnie pobije polski rekord głębokości akwenu wodnego, który teraz należy do jeziora Hańcza 108,5m. Jednak musimy na to poczekać całkiem sporo lat.

Będzie najgłębsze sztuczne jezioro, ale już jest najwyższa sztuczna góra – KAMIEŃSK (386m, Kamieńska Góra). By przygotować odkrywkę do eksploatacji, trzeba było wywieźć ogromnie ilości ziemi, które utworzyły najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Można tutaj jeździć na nartach, jest elektrownia wiatrowa.

Kopalnia Bełchatów ma wymiary ok. 12 na 3 kilometry. Składa się z kilku dziur, osadników, około 150km taśmociągów, którymi transportowany jest urobek. Największe maszyny górnicze mają blisko 80m wysokości. Kopalnię można zwiedzać z przewodnikiem. Choć nie jest to tania wycieczka, nieraz trzeba czekać w kolejce.

Węgiel brunatny zasila Elektrownię Bełchatów, największą węglową elektrownię na świecie. Posiada 13 bloków energetycznych o łącznej maksymalnej mocy 5472 MW i zaspokaja około 15% - 20% zapotrzebowania energetycznego w kraju. Wygląda imponująco. Bloki energetyczne i kominy widoczne są ze znacznej odległości.

Właściciel zainwestował miliardy złotych, by zmniejszyć negatywne skutki dla środowiska, ale i tak zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej jako największy emitent dwutlenku węgla, tlenków azotu i siarki. Chociaż w Europie trwa wielka nagonka na węgiel, przed Elektrownią Węgla Brunatnego Bełchatów jeszcze wiele lat pracy. A w tej nagonce jak zwykle są prawdziwe twierdzenia jak i przekłamania. Dużą nadzieją jest rozwój technologii, która pozwala trucicielom przekształcić się w zakłady niskoemisyjne.

Gmina Kleszczów na terenie której znajduje się kopalnia jest najbogatsza w Polsce, inne związane z tutejszą kopalnią lub elektrownią również należą do zamożnych. Gminy w których mają powstać kolejne odkrywki są zwykle pozytywnie nastawione do takich inwestycji. Zyski gospodarcze są dużo wyższe niż koszty środowiskowe w ich ocenie. Z ogólnopolskiej perspektywy wysyłany jest sygnał, że skoro mamy węgiel na swoim terytorium, nie powinniśmy rezygnować z jego wydobycia i używania.

Na zdjęciach kopalnia i elektrownia Bełchatów oraz Kleszczów i okolice. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search