Blog

Blog

Góra Kamieńsk – Piotrków Trybunalski – Zalew Sulejowski – propozycja na Majówkę

Jadąc w kierunku Częstochowy drogą krajową nr 1, za Piotrkowem Trybunalskim, aczkolwiek bliżej Radomska, po prawej stronie widać górę. Płaską. A na niej elektrownia wiatrowa. To Kamieńska Góra 386m. Potocznie zwana Górą Kamieńsk i ta nazwa jest lepsza zwłaszcza marketingowo dla gminy, na terenie której się znajduje – Kamieńsk. Położona na Wysoczyźnie Bełchatowskiej jest sztucznym tworem o wysokości względnej 195m. Nie zmienia to faktu, że stanowi najwyższe wzniesienie Polski Środkowej. Góra Kamieńska to zwałowisko tego co znajdowało się nad pobliskimi pokładami węgla brunatnego. Dzisiaj tym materiałem zasypuje się nieczynne wyrobiska, na początku eksploatacji trzeba było ziemię i materiał skalny gdzieś składować. Tak powstała góra, służąca dzisiaj między innymi jako ośrodek narciarski. Szkoda że włodarze tego terenu na usypią jest kilkunastu metrów, by pięknie widniała czwórka odnośnie wysokości, a do tego powstał wspaniały punkt widokowy, bo wzgórze jest pokryte lasem. W partiach szczytowych niedaleko górnego fragmentu kolejki krzesełkowej (760m dł.) znajduje się nieczynne niewielkie lotnisko – Kamieńsk – Orla Góra. Posiadało asfaltową drogę startową, która zarasta i jest mocno nierówna. Na szczycie działa elektrownia wiatrowa składająca się z kilkunastu wiatraków. Można się tutaj dostać na nogach, samochodem lub wjechać kolejką krzesełkową. Najlepsze widoki są w okolicach nartostrady. Między innymi na pagórki Wysoczyzny Bełchatowskiej jak i potężną Elektrownię Bełchatów – największa na świecie używająca węgla. Która wspaniale prezentuje się z nad potężnego osadnika popiołów koło Łękińska. Widoki iście księżycowe.

Inną atrakcją regionu jest Zalew Sulejowski, położony pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Tomaszowem Mazowieckim. Utworzony na rzece Pilicy, ma powierzchnię 27km2 i długość brzegu sięgająca 58km. Otoczony lasami, atrakcyjne turystycznie miejsce. Moja wizyta tutaj związana była z konferencją Wellness by Oriflame. Ruch, szkolenia i programy pro-zdrowotne. Świetni ludzie. Wysokiej jakości naturalne produkty - witaminy, mikroelementy - dla mężczyzn, kobiet, dzieci, omega3, wapń z witaminą D3, wspaniała astaksantyna, proteinowe koktajle i batony, słynne "wellnesspaki", kompleks odżywczy do włosów i paznokci, wysokobiałkowe zupy. Z 20% zniżką i atrakcyjnymi prezentami można je nabyć rejestrując się poprzez ten link: ORIFLAME SKLEP INTERNETOWY.

Oprócz naturalnych suplementów diety, które mają badania kliniczne (ewenement) i zostały stworzone przez szwedzkich naukowców, w sklepie internetowym można nabyć cały asortyment marki Oriflame, czyli ponad 1000 produktów, wśród których są kosmetyki, perfumy, produkty do pielęgnacji urody.

Piotrków Trybunalski – niedaleko stąd i nad Zalew Sulejowski i na Kamieńską Górę. Ale miasto samo w sobie również jest interesujące. Posiada stare miasto, którego serce jest zadbane, obrzeża czekają dopiero na rewitalizację. Przejeżdżając w pobliżu warto skręcić w bok na małe zwiedzanie. Piotrków przed rokiem 1300 otrzymał prawa miejskie, dlatego korzenie starego miasta z ładnym Rynkiem sięgają średniowiecza. Zabytkowych kamienic jak i kościołów jest sporo, także niewielki Zamek Królewski (1512-1519r.), w którym jest muzeum. Ważną datą dla Polski są obrady Sejmu Walnego, który zebrał się w Piotrkowie w 1493r. Uważane są za pierwszy Parlament, który choć zmodyfikowany funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Tylko wtedy obok Sejmu i Senatu, był też Król. 

NA ZDJĘCIACH: w pierwszej części Góra Kamieńsk, lotnisko i okolice elektrowni w Bełchatów oraz gminy Kleszczów, w tym kwitnący rzepak i wieś Wiewiórów. Następnie Zalew Sulejowski i konferencja Wellness by Oriflame (w tym pyszne frytki z selera). Końcówka przedstawia Piotrków Trybunalski i wiosenne burze oraz wiatry, w tym wypukłości chmurne mammatus. Wszystkie miejsca znajdują się w województwie łódzkim.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search