Blog

Blog

WARSZAWA – tężnia w Galerii Północnej i największa polska flaga przed Arkadią

Galeria Północna to Centrum Handlowe otwarte na warszawskiej Białołęce w 2017 roku o powierzchni 64.000m2. Ma wszystko co wysokiej klasy centrum handlowe mieć powinno, w tym takie smaczki jak pierwszy w Polsce sklep zabawkowego imperium z Wielkiej Brytanii – Hamleys. Ale ma też coś wyjątkowego, wielki ogród z tężnią solankową na dachu, otwartą wiosną 2019. Sam ogród ma 5000m2, są trawniki, krzewy, plac zabaw, wielkie szachy. Ławki, krzesła, stoły, leżaki. Oraz największy Las w Słoiku, czyli ogród botaniczny w wielkim słoju (3m wysokości i 3m średnicy). Sadząc w nim ponad 100 roślin starano się pobić Rekord Guinnessa.

Wspomniana tężnia solankowa jest pierwszym tego typu obiektem w centrum handlowym w Polsce. W Warszawie jak i w całym kraju trwa moda na tężnie. Ta konkretna ma 10m długości, 4,5m szerokości, tarninę i świetną solankę z dużą zawartością jodu z Zabłocia koło Skoczowa. Jest to profesjonalna tężnia, a Białołęka zyskała miejskie uzdrowisko dzięki prywatnemu inwestorowi (dzielnica ma w planach budowę kolejnych tężni). Podstawowe zalety prozdrowotne takich obiektów: solanka zwalcza i hamuje stany zapalne, stymuluje i podnosi odporność organizmu, nawilża śluzówki, wspomaga leczenie alergii, chorób górnych dróg oddechowych, poprawia ogólne samopoczucie. Inhalatorium w Galerii Północnej jest częścią największego w Polsce ogrodu na dachu (wstęp bezpłatny).

Wewnątrz obiektu również spotkamy imponujące przestrzenie. Mnie osobiście podoba się oryginalna rzeźba Wir o wysokości 24 metrów autorstwa Oskara Zięty. Zbudowana ze stali nierdzewnej świetnie komponuje z fioletowym podświetlenie w tej części galerii. „Wodny wir” przechodzi przez wszystkie poziomy Galerii Północnej, efektowne dzieło sztuki. Spójne z filozofią galerii, by było to miejsce przyjazne środowisku i ludziom. Galeria Północna w 2019 straciła miano najmłodszej w stolicy na rzecz większej Galerii Młociny, znajdującej się całkiem blisko po drugiej stronie Wisły.

Centrum Handlowe Arkadia znajduje się na Muranowie (dzielnica Śródmieście). Jest największe w Polsce, o powierzchni około 110.000m2. Oddane do użytku w 2004 roku (później rozbudowywane) nadal zachowuje wysoki standard, ale przestronność Galerii Północnej jest większa, a architektura inna . W końcu 15 lat w handlu to co najmniej cała epoka. Druga połowa roku 2019 przyniesie zmianę nazwy na Arkadia Westfield (właścicielem jest megakoncern Unibail-Rodamco-Westfield, który posiada wiele ogromnych prestiżowych centrów handlowych w różnych miejscach na świecie). Miałem okazje robić zakupy w dwóch ogromnych galeriach Westfield w Londynie, to najwyższa półka. Zobaczymy jakie wraz z nową marką nastąpią zmiany, które czekają też Galerię Mokotów.

Ale nie tyle o tym co wewnątrz Arkadii chcę wspomnieć, tylko o tym co na zewnątrz. A tutaj jest mnóstwo zagospodarowanej zieleni. Świetny plac zabaw, fontanna, połacie pięknej trawy, ławki, a przy samym centrum restauracje. Bardzo atrakcyjne miejsce. A na dachu galerii pszczoły i pasieki lecz niedostępne dla klientów. 

W 2014 roku na sąsiednim rondzie Zgrupowania AK „Radosław” odsłonięto Maszt Wolności. Maszt (63m wysokości) i flaga, są największe w Polsce. Konstrukcja powstała z chęci upamiętnienia 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, także stulecia wybuchu I Wojny Światowej, 25-lecia III RP i 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Była to prywatna inicjatywa. 

Dzięki temu wszystkiemu o czym napisałem centrum handlowe (galeria) może być nie tylko miejscem zakupów i rozrywki wewnątrz obiektu. Ale także miejscem do spędzania wolnego czasu, wypoczynku, w atrakcyjnej, zadbanej przestrzeni. Czy to na dachu czy przed wejściem.

NA ZDJĘCIACH: na pierwszych 11-stu Galeria Północna z ogrodem, tężnią, rzeźbą ironmanem, zabytkowymi samochodami. Później Arkadia i otoczenie z największą polską flagą. Ostatnie zdjęcie to Centrum Handlowe Westfield Londyn - Stratford koło Parku Olimpijskiego. 


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search