Blog

Blog

Rozpoczyna się karnawał - Brazylia - Rio de Janeiro - TVN24 BiS - Grzegorz Gawlik

Dzisiaj na antenie TVN24 Biznes i Świat, w programie Dzień na Świecie, rozmawialiśmy z Panią Katarzyną Karpa-Świderek o rozpoczynającym się Karnawale w Rio de Janeiro. Oto kilka konkluzji.
Rio de Janeiro - najbardziej znane miasto Brazylii. Z jakiego powodu, a może jest ich kilka? Plaże Copacabana i Ipanema, pomnik Chrystusa na górze Corcovado, stadion Maracana, granitowa skała Głowa Cukru, dzielnice biedoty – fawele. Na pewno większość z nas słyszała o tych miejscach. Co nie zmienia faktu, że Rio kojarzy się przede wszystkim z Karnawałem. Kolejne świętowanie się właśnie rozpoczyna.

Mistrzostwa w Piłce Nożnej w Brazylii, z istotnym udziałem Rio, już za nami. Nadchodząca Olimpiada, też przeminie. A Karnawał jest co roku. Jak zwykle miliony biednych i bogatych wyjdą się bawić na ulice Rio i całej Brazylii. Będą wspaniałe stroje, warte miliony dolarów, najlepsze szkoły samby przejdą przez Sambodrom. Alkohol będzie lał się strumieniami 24 godziny na dobę. Karnawał w Rio de Janeiro, to  najbardziej znana brazylijska impreza, najlepsza promocja kraju, przynosząca miliardowe dochody.

Aczkolwiek jest to zabawa przede wszystkim dla bogatych. Drogie bilety lotnicze o tej porze roku, drogie jedzenie, hotele, drogie bilety wstępu na największe karnawałowe imprezy. I ponoć jest niebezpiecznie? Rzeczywiście, poziom pospolitej przestępczości  w krajach Ameryki Łacińskiej jest wyższy niż w Europie, zwłaszcza w dużych miastach. Ale Karnawał w Rio jest akurat jedną z najlepiej zabezpieczonych i chronionych imprez. Toż to przecież wizytówka kraju. Jeżeli ktoś ma popaść w paranoję strachu, niech Rio sobie odpuści. Dla pozostałych mam kilka prostych rad na czas Karnawałowych zabaw. Dokumenty i kosztowności zostawmy w hotelu, weźmy ze sobą kserokopię paszportu i trochę gotówki, na wieczorne wydatki. Nie trzymajmy cennych rzeczy jak telefon, w tylnich kieszeniach ani w plecakach. Torebkę także lepiej zostawić w hotelu. Do aparatu fotograficznego albo kamery włóżmy pustą kartę pamięci. W najgorszym wypadku stracimy materiał z jednego wieczoru. Jeszcze jedno, nie traćmy kontaktu z rzeczywistością, ograniczając spożycie alkoholu. Nie, żebym zaraz sugerował całkowitą z niego rezygnację.

Udanych karnawałowych zabaw życzę.

O Rio de Janeiro pisałem na blogspocie: RIO 1RIO 2RIO 3RIO 4.

Na zdjęciach: rozmowa w studio, tablica rejestracyjna z Rio de Janeiro, Sambodrom, sklep ze strojami karnawałowymi oraz plaża Copacabana.  


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search