Blog

Blog

Ochryda i Jezioro Ochrydzkie (Macedonia) - lista światowego dziedzictwa UNESCO

Zabytkowe centrum Ochrydy i Fiat 126p (Macedonia).
Potężne górskie jezioro, starożytne i średniowiecze zabytki, piękne góry - to właśnie Ochryda z przyległościami, póki co, jedyny macedoński obszar na liście UNESCO. Jeśli ktoś odwiedza ten kraj, to właśnie dla tego miejsca. Często tylko dla niego, czasami z krótką wizytą w Skopje.

Co robi turysta, gdy wpadnie do Ochrydy na dzień czy dwa? Z pewnością pospaceruje głównym handlowo-restauracyjnym deptakiem (St. Clement of Ohrid). Płaska ulica doprowadzi do nadbrzeża. Sympatycznego miejsca na spacer i na organizację rejsu po jeziorze. Kiedyś w centrach nie było supermarketów, dzisiaj są, także tutaj, w sąsiedztwie jeziora i wspomnianego deptaku. Co może mieć pozytywne znaczenie dla naszego portfela.

Za deptakiem wznosi się wzgórze z licznymi zabytkami i wąskimi uliczkami. Lista ciekawych obiektów i muzeów jest dosyć długa. Objęte zostały ochroną przez UNESCO. Znajdziemy trochę pozostałości antycznych zabytków, lecz przede wszystkim te średniowieczne są atrakcyjne. Na szczycie wznoszą się ruiny Fortów Samuela (Samuel's Fortress). Najstarsze fragmenty pochodzą z IV wieku p.n.e. Obiekt był przebudowywany później wielokrotnie aż do czasów średniowiecznych. Fort nie jest zbyt ciekawy, za to rozpościera się stąd piękny widok na miasto, jezioro i góry. W pobliżu znajdziemy średniowieczne mury obronne i bramy.

Sam spacer wąskimi uliczkami jest przyjemny, lecz warto wspomnieć o największych atrakcjach historycznego wzgórza. Jest tutaj antyczny teatr (ok. 200 r. p.n.e.) i duży kompleks archeologiczny Plaosnik a w nim kościół Sveti Clement & Pantelejmon  z IX-XV w n.e. (najstarszy słowiański klasztor na świecie), ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z mozaikową podłogą, której najstarsze fragmenty datuje się na IV w n.e. Prawdopodobnie najsłynniejszym jednak kościołem jest ten pod wezwaniem Św. Sofii (St. Sophia), datowany na XI wiek, z pięknymi malowidłami w środku, których z nieznanych powodów nie można fotografować nawet bez flesza. W praktyce i tak prawie wszyscy robią zdjęcia. XIII-wieczny kościół Holy Mother of God Perivleptos (Przenajświętszej Bogurodzicy) również posiada piękne malowidła.

Pięknie położony na skale nad jeziorem jest kościół Sveti Jovan - Kaneo z XIII w. Innych średniowiecznych kościołów i kościółków w stylu bizantyjskim znajdziemy w Ohrydzie znacznie więcej. Jeśli się dobrze przyjrzymy, dostrzeżemy w niektórych miejscach wpływy muzułmańskie. Te same obiekty na przestrzeni wieków służyły różnym religiom. Ochryda słynie również z bezcennych fresków oraz ikon. W mieście jest muzeum im poświęconym, oczywiście także muzeum archeologiczne (Robevci House).

Jeden dzień wystarczy na nieśpieszne spacery po mieście połączone ze zwiedzaniem i wycieczką po jeziorze.

Jezioro Ochrydzkie położone jest prawie 700m n.p.m., a jego głębie sięgają do ok. 300m. Powierzchnia to ok. 2600km2 przy długości 36km i 17km szerokości. W lecie oferuje niezwykle przyjemną wodę przy kąpieli. Słodką - co wielu przedkłada nad słoną morską. Nawet w centrum Ochrydy znajdziemy niewielkie miejsca do kąpieli. Główna plaża znajduje się po drugiej stronie zamkowego wzgórza w stosunku do centrum. Najwyższe szczyty w pobliżu jeziora przekraczają 2000m wysokości. Ponadto słynie ono z wielu endemicznych przedstawicieli fauny i flory.

Ochryda (kiedyś Lychnidos) to ponad 40-tysięczne miasteczko, w którym nie czujemy się małomiasteczkowo, ale również nie przytłacza nas jego wielkość. Jezioro, wzgórza i góry, zabytki, wąskie uliczki - przyjemnie tutaj.

Z ciekawostek.

W Ochrydzie przebywałem podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji, w tym w dzień ćwierćfinałowego meczu Polski z Portugalią (30.06.2016).

Oglądanie sportu mnie nudzi, wolę go uprawiać. Lecz tym razem zrobiłem wyjątek. Nawet nie miałem za bardzo wyjścia, byłem jedynym Polakiem w hostelu i nikt nie wyobrażał sobie, bym nie uczestniczył w kibicowaniu. Znalazł się też fan Portugalii, miejscowy. Pytane przeze mnie dzieciaki komu kibicują, zawsze odpowiadały: Portugalii. Za sprawą Christianio Ronaldo jak się okazało, ale Roberta Lewandowskiego też dosyć powszechnie kojarzyli. Innych polskich zawodników zazwyczaj nie. Ale po dobrym piłkarskim występie na Mistrzostwach, powinno to się zmienić. Mimo że przegraliśmy w karnych z Portugalią, która została później mistrzem Europy.

Informacje Praktyczne (VI.2016).

Autobus Skopje - Ochryda, cena: 520 denarów, w tym 20 opłata dworcowa, ok. 185km ok. 3,5h jazdy. Częściowo autostradą, kolejny odcinek, z długim tunelem, jest w budowie. Dworzec autobusowy w Ochrydzie znajduje się ok. 2-3km od centrum, ale autokary zatrzymują też tam, zazwyczaj blisko charakterystycznego ronda.

Jeśli chcemy podróżować z Ochrydy do albańskiej Tirany, znacznie lepsze połączenia są z miasta Struga, położonego 15km od Ochrydy. Dostaniemy się tam autobusem/mikrobusem albo taksówką/pseudo taksówką (100 denarów).

Noclegi: najtańsza oferta jaką otrzymałem za pokój, wynosiła 6 euro, padało też 8-10 euro, mój hostel kosztował 550 denarów na nocleg w kilkuosobowym pokoju ze śniadaniem (Sunny Lake Hostel - standardowy obiekt, ale w porządku i fajnie położony). 

Kurs denara macedońskiego wynosił w Ochrydzie 61,7 denarów za 1 euro.

Za noclegi i w części punktów usługowych można było płacić w euro.

Atrakcje Ochrydy są biletowane. Choć pojedyncze ceny nie wydają się wysokie, to przemnożone przez ilość odwiedzonych obiektów, robi się spora kwota. I tak wstęp do ważniejszych kościołów, jak świątynia Sofii, to wydatek 100 denarów, a Fort Samuela 30 denarów. 

Na zdjęciach Ochryda  i jej atrakcje:


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search