a2b2

instargam res

red bull box 225x150

pzu bezpieczny 225x140

spokey.jpg 225PX

LOGO

Podziel się

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS Feed

Małe Organy Myśliborskie czyli wulkan z przed około 20 milionów lat

Bazaltowe kolumny Małych Organów Myśliborskich na Dolnym Śląsku. Bazaltowe kolumny Małych Organów Myśliborskich na Dolnym Śląsku.
Wzgórze Rataj 350m n.p.m. położone jest obok uskoku, na krawędzi Sudetów (Masywu Czeskiego). Około 15-18 mln lat temu działał tutaj wulkan. Pozostał po nim czop wulkaniczny, czyli zastygła w kominie lawa bazaltowa. To jeden z przykładów neku wulkanicznego (twardzielca) na Pogórzu Kaczawskim. W nieczynnym kamieniołomie można zaobserwować środkową część czopu. Zakrzepła lawa bazaltowa utworzyła w formie wachlarza słupy (struktura lejka). Długie sześcio- i pięcio- boczne, o średnicy ok. 30cm. Pionowe kolumny z jednej strony, z drugiej, ścieżka na sam wierzchołek. Małe Organy Myśliborskie stanowią Pomnik Przyrody Nieożywionej w granicach Parku Krajobrazowego Chełmy. Erozja zniszczyła stożek wulkaniczny, pozostały tylko najtwardsze fragmenty skał z komina wulkanicznego. Jak zwykle bywa, w bazalcie możemy dostrzec niewielkie tzw. prakryształy oliwinów, piroksenów, plagioklazów. Na zboczach wzgórza Rataj można odnaleźć ślady wczesnośredniowiecznego grodziska oraz szczątki zamku z XIII w.

Małe Organy Myśliborskie stanowią ładną formację, choć niewielką, o kilkunastu metrach wysokości. By obejść cały teren skałki wystarczy 15-30 minut.

Obok wzgórza Rataj położona jest masywna Bazaltowa Góra 368m (nek), kolejne powulkaniczne wzgórze na tym terenie (z przed 36mln. lat).

W okolicy są tabliczki informujące, że jesteśmy na Szlaku Salamandry. Wygląda na dosyć świeżą inicjatywę. Może dlatego próżno szukać informacji o nim w Internecie? A może tak ma być? Pełna nazwa to: edukacyjna ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa Szlak Salamandry. Niewielka, mieści się pomiędzy wsiami Jakuszowa i Myślibórz. Są plansze z mapkami i oznakowanie szlaku. Pierwszy punkt ścieżki jest w pierwszej z tych miejscowości.  

Jak się tutaj dostać? Piechotą albo rowerem z miejscowości Jakuszowa albo Myślibórz. Autem osobowym też można dosyć blisko podjechać. Z obu wsi. Od strony Jakuszowej, ostatnie dwa kilometry pokonując kamienistą drogą szutrową. Ale błotka po deszczu również trochę bywa. Od Myśliborza, zostawiając samochód w wiosce albo częściowo szutrowymi drogami. Na ostatnim odcinku jadąc w kierunku wioski Jakuszowa. Końcówka w obu przypadkach – piesza. Przy czym z Myśliborza jest tylko minimalnie dalej do Organów niż zostawiając auto przy drodze do Jakuszowej.

Niedaleko stąd do innych atrakcji jak Góra Bazaltowa i Wąwóz Myśliborski.

Na zdjęciach: Małe Organy Myśliborskie, widok na Bazaltową Górę i wieś Jakuszowa.  

nationalgeographic box

red bull 225x150

TOKFM box

iexpert 225X150px

stopka plecak

LogoStopka

stopka plecak

Strona używa informacji zapisanych za pomocą… plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczą…ce cookies. Więcej informacji można znaleźć‡ w naszej Polityce prywatności.