Blog

Blog

WIMBLEDON – najsłynniejszy turniej tenisowy świata (Wielki Szlem, Londyn, Wielka Brytania)

Rok 2012 był wyjątkowy dla wimbledońskich kortów. Oprócz tradycyjnego turnieju Wielkiego Szlema (Grand Slam), stanowił arenę olimpijską- LONDYN 2012. Wyjątkowy też dla nas Polaków dzięki temu, że Agnieszka Radwańska osiągnęła swój największy sukces w karierze czyli finał w grze pojedynczej pań. Przegrała z Sereną Wiliams, której zdjęcie jest w galerii poniżej.

Co roku na przełomie czerwca lub lipca albo w lipcu odbywa się jeden z turniejów Wielkiego Szlema, w Wielkiej Brytanii, w dzielnicy Londynu – Wimbledon. Odbywający się na kortach trawiastych cieszy się chyba największą estymą pośród czterech turniejów Szlema. W Anglii, a zwłaszcza w Londynie, ów tenisowy turniej jest dużym wydarzeniem, które chce zobaczyć więcej osób, niż jest dostępnych miejsc. Na szczęście organizatorzy nie wszystkie bilety sprzedają w przedsprzedaży. Podczas zawodów każdego dnia jest do nabycia pula biletów. Ale wiąże się to zwykle ze staniem w długiej kolejce, nieraz wielogodzinnej. Niektórzy na łąkach, na których zbiera się tak kolejka, nocują w namiotach.

O ile jest dobra pogoda czekanie przekształca się w piknik, ale w Londynie bywa z nią różnie. Zanim zostaniemy wpuszczeni na teren mistrzostw (The Championships - Wimbledon), należy przejść kontrolę podobną do tych na lotniskach. Ośrodek tenisowy posiada kilkadziesiąt kortów, ale Wimbledon odbywa się zwykle na osiemnastu, w tym na Korcie Centralnym (Centre Court), o pojemności 15.000 widzów i z zasuwanym dachech.

W roku 2012 Agnieszka Radwańska przyćmiła słabe występy Polaków na kortach Wimbledonu, docierając do finału (Serena pokonała ją w trzech setach). Jej siostra Urszula Radwańska już w pierwsze rundzie przegrała z Mariną Erakovic, a Jerzy Janowicz nawet nie przeszedł kwalifikacji, tym samym nie zagrał w turnieju głównym. Natomiast Łukasz Kubot odpadł w drugiej rundzie z wybitnym tenisistą singlowym Marinem Ciliciem. Panowie zrehabilitowali się rok później docierając do ćwierćfinału Wimbledonu, w którym Janowicz pokonał Kubota, osiągając historyczny sukces (przegrał następnie z Andym Murrayem). Agnieszce Radwańskiej w 2013 roku też poszło bardzo dobrze, dotarła do półfinału, który przegrała po trzysetowej walce z Sabine Lisicki.

A jak będzie w 2016 roku, podczas właśnie rozpoczętej 130-tej edycji tego najstarszego (od 1877r.) i najbardziej prestiżowego turnieju tenisowego, odbywającego się na wimbledońskich kortach trawiastych?

Poniższe zdjęcia zostały opublikowane w 2012 roku na portalu Interia360, który już nie istnieje. Przeniosłem je zatem na własną stronę internetową, dopisując krótki tekst.

Na zdjęciach: Urszula Radwańska, Serena Wiliams, Łukasz Kubot, Marion Bartoli, Grigor Dimitrov oraz Kevin Anderson. W 2012 roku obaj panowie byli uważani za wielkie talenty, które potwierdzili, bo są w czołówce rankingu ATP.

Na kolejnych zdjęciach jest kolejka po bilety na Wimbledon. Kolejka się kończy tam, gdzie pracownik Wimbledonu trzyma znak „end of queue” (koniec kolejki). Następnie są korty Wimbledonu z kortami nr 2 i 3, z widokiem na Kort Centralny, a wprawne oko na jednym ze zdjęć zobaczy w oddali wieżowce londyńskiego centrum finansowego. Wśród tych zdjęć jest tablica upamiętniająca najdłuższy mecz, który trwał 11 godzin 5 minut (John Isner – Nicolas Mahut 2010). Jak również klasyczny obrazek zasuwania kortu płachtą z powodu opadów deszczu.

Ostatnie zdjęcia to Urszula Radwańska i Łukasz Kubot w akcji. O ile pamiętam, Urszula Radwańską z siostrą Agnieszką w parze dotarły do trzeciej rundy debla na Wimbledonie 2012. Na widocznej fladze Wimbledonu jest nazwisko Petry Kvitovej, która mistrzostwa Anglii wygrała w 2011 roku. Po zawodach 2012 na fladze pojawiła się Serena Wiliams, która w finale pokonała Agnieszkę Radwańską.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search