Blog

Blog

Kanał Gliwicki, jeziora i śluza Dzierżno oraz Jezioro Pławniowickie (śląskie)

Śluza Dzierżno(w dzielnicy Pyskowic o tej samej nazwie) na Kanale Gliwickim.
Górny Śląsk się kojarzy z przemysłem ciężkim, zanieczyszczeniem. To już dawno nieaktualne mity. Na Górnym Śląsku znajdziemy wiele ciekawych przyrodniczo miejsc, w tym objętych ochroną (m.in. rezerwaty, obszary Natura 2000). Niedaleko Gliwic, a i z Zabrza czy Bytomia nie jest daleko, znajdują się zalane wodą trzy wyrobiska po kopalniach piasku. Wszystkie pełnią funkcję terenów rekreacyjnych, a pomiędzy nimi znajduje się Kanał Gliwicki.

Jezioro Dzierżno Małe (204 ha, do 25m głęb.). Położone w Pyskowicach, jest najmniejsze z trójki. Pełni głównie funkcje żeglarsko-wędkarskie. Posiada niewielką wyspę i rozbudowane zaplecze turystyczne. Jest gdzie zjeść, przenocować i wynająć sprzęt pływający.

Niedaleko jeziora, na Kanale Gliwickim znajduje się Śluza Dzierżno. Charakteryzuje się największą różnicą poziomów (10,3m), obok śluzy Kłodnica w Kędzierzynie Koźlu. Jest konstrukcją 2-komorową bliźniaczą o długości 71,5m i szerokości 12m. Aktualnie w remoncie. Miejscowi mieszkańcy skarżyli się, że remont trwa długo a efektów nie widać. Ktoś wspominał, że wymieniono wykonawcę robót.

Kanał Gliwicki stracił na przemysłowym znaczeniu po upadku PRL. Od lat mówi się o przywróceniu mu świetności żeglugowej, jak i całej Odrze. Port w Gliwicach powinien być dużo lepiej wykorzystany.

Mało się jednak mówi, że mógłby stać się dużą atrakcją turystyczną. Na krańcach zabytkowe miasta, po drodze jeziora rekreacyjne czy Pałac w Pławniowicach. Kanał sam w sobie jest interesującym obiektem inżynierii hydrotechnicznej ze śluzami. Póki co na kanale niewiele się dzieje, a zamiast udostępnić śluzy do zwiedzania, prędzej trzeba się liczyć, że ktoś nas przegoni. Nie wszędzie na kanale pożegnano klimaty PRL.

Kanał Gliwicki łączy Górnośląski Okręg Przemysłowy z Odrą, w Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie). 40,6km długości, do 3,5m głębokości, szerokość 38-41m, różnica poziomów 43,6m. Ten ostatni parametr wymusił budowę 6 śluz wodnych. Zasilany jest przede wszystkim przez rzekę Kłodnica i jeziora Dzierżno. Poniżej Śluzy Nowa Wieś, znajduje się tzw. syfon wodny, gdzie pod kanałem płynie rzeka Kłodnica. To jedno z trzech takich miejsc w Polsce, jedyne na południu kraju.

Jezioro Dzierżno Duże (Rzeczyckie, 516ha, do 20m głęb.). Jak mniejsze, powstało poprzez zalanie wyrobisk po wydobyciu piasku. Tak naprawdę dwóch wyrobisk, ale grobla została rozmyta. Chociaż czystość wody pozostawia do życzenia, na brzegach znajdziemy piaszczyste plaże, a w lecie miłośników kąpieli, sportów wodnych i wędkarzy. To także ostoja ptactwa wodnego. Znajduje się po drugiej stronie Kałany Gliwickiego, w stosunku do jeziora Dzierżno Małe.

Jezioro Pławniowickie (ok. 250 ha, do 16m głęb.). Jest po tej samej stronie Kanału Gliwickiego jak Dzierżno Małe. Wygodny dojazd zapewnia przebiegająca obok autostrada A4 ze zjazdem. Stanowi popularny teren wędkarski i rekreacyjny. Od strony wsi Niewiesze znajduje się plaża z punktami gastronomicznymi i sprzętem wodnym (po przeciwległej stronie w stosunku do Pławniowic). Geneza zbiornika jest taka sama jak dwóch wcześniejszych.

Na zdjęciach ilustracje do tekstu.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search