Artykuły

Przewodniki Turystyczne

POZNAŃ - Morasko - najsłynniejszy POLSKI meteoryt

Meteoryt Morasko, a tak naprawdę deszcz meteorytów, odkryto przypadkowo w 1914 roku. Gdy kopano we wsi Morasko rowy strzelnicze, odnaleziono meteoryt o wadze blisko 80kg. Meteoryt żelazny (z domieszką niklu i piroksenów), tzw. oktaedryt gruboziarnisty. Od tamtego czasu znaleziono wiele innych fragmentów. Znajdowane są do dnia dzisiejszego. Na przykład w 2012 odkryto największy, o wadze 261,2kg i nazwano Memorss. Wszystkie razem to około dwie tony. Uważa się, że spadły pod niskim kątem, pomiędzy 4100 a 2700 rokiem przed naszą erą. Zachowało się kilka wyraźnych kraterów uderzeniowych. Przyjmuje się, że sześć lub siedem (oznaczane są literami od "A" lub cyframi od "1" albo "I"). W dwóch permanentnie obecna jest woda, w innych okresowo. Mają średnicę od 90 do 20 metrów, głębokość od 11,5m do 2,1m.

Teren jest objęty ochroną w Rezerwacie Przyrody Meteoryt Morasko (utworzony w 1976r., 55ha). Nie ma się co dziwić, to nie tylko największy zanotowany w Polsce opad meteorytów, ale także jeden z większych w Europie. Chociaż słabo wypromowany, to najsłynniejszy polski meteoryt. Wiele osób spotkało się z jego nazwą. A gdyby ktoś miał wskazać przykład innego polskiego meteorytu? Zapadłaby cisza.

Wiele fragmentów meteorytu jest w rekach prywatnych, ale kilka sporych można zobaczyć w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu przy ulicy B. Krygowskiego 10 (5km pieszo od Rezerwatu Morasko). Muzeum jest niewielkie i nie zawsze czynne, warto się upewnić przed odwiedzinami. Wstęp bezpłatny, a w kolekcji też sporo skał i minerałów. Na zewnątrz funkcjonuje lapidarium.

Częścią Rezerwatu Morasko jest cenny las grabowo-dębowy, Góra Moraska i znajdujące się w jej masywie - Jezioro Zimna Woda. Polodowcowe, zabagnione, o powierzchni 0,2km kwadratowego. Przez pewien czas uważano, że kratery meteorytowe są zagłębieniami polodowcowymi. Natomiast Moraska Góra ma 153,8m wysokości i jest najwyższym wzniesieniem Poznania, zalesionym. Wznosi się 50-60m nad otaczające tereny. Jest kulminacją pasma polodowcowych wzgórz na Pojezierzu Poznańskim. W rezerwacie stoi też głaz narzutowy poświęcony Franciszkowi Jaśkowiakowi (działacz przyrodniczo-turystyczny).

Morasko obecnie jest w granicach Poznania. Można tutaj dojechać komunikacją miejską. Obok jest również parking z toaletą. Natomiast sam teren kraterów pometeorytowych jest zaniedbany. A niektóre fragmenty tak zachaszczone, że niedostępne. Widać, że to miejsce pamięta lepsze czasy. Tablice informacyjne, ścieżka dydaktyczna, zagospodarowanie terenu - wymagają solidnego remontu. A gdyby zainwestować w to miejsce większe pieniądze, mogłaby to być jedna z największych atrakcji Poznania. Meteoryty, lodowce, pobliskie uniwersyteckie Muzeum Ziemi - to atrakcyjne historie. 

Na zdjęciach: opisane w artykule miejsca, oraz dodatkowo jeden z nielicznych tak cennych obrazów w Polsce - Plaża w Pourville, Claude Monet, 1882r. - który można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Poznaniu. 


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search