Blog

Blog

Góry + minerały = WULKANY, elementy naukowe w PROJEKCIE 100 WULKANÓW

Fragment kolekcji minerałów.

Po górach chodzę od zawsze, ale minerały zbieram niewiele krócej. Już na początku szkoły podstawowej przemierzałem śląskie hałdy w ich poszukiwaniu oraz okoliczne kamieniołomy. Od połowy podstawówki doszły Sudety i Dolny Śląsk oraz Góry Świętokrzyskie - mineralogiczne zagłębia Polski. Odwiedzałem również liczne giełdy i muzea minerałów. Nie przepuściłem żadnej kopalni i odkrywki skalnej. I tak w niecałe 10 lat kolekcja rozrosła się do ponad 250 odmian skał i minerałów oraz 1500 okazów. Od maleńkich, po kilkukilogramowe. Ciągle je przywożę, z coraz odleglejszych zakątków świata.

Od początku, dużą sympatią darzyłem skały pochodzenia wulkanicznego i znajdujące się w nich minerały. Pierwsze stare tereny wulkaniczne poznawałem w Polsce - Sudety i Przedgórze Sudeckie, Góra św. Anny, okolice Krzeszowic, fragmenty Pienin. Z dzisiejszej perspektywy, wydaje mi się naturalną drogą, że miłość do gór oraz minerałów, połączyłem w pasję zdobywania wulkanów. A to, że prawdziwe wulkany są daleko od Polski tym bardziej mnie cieszy, bo lubię wyzwania. Po "klasycznych" górach chodzę nadal, minerały również zbieram, ale ostatnio eksploracja wulkanów stanowi jedno z istotniejszych moich zajęć.

Czym więcej o nich wiem, czym więcej ich zdobyłem, tym bardziej mnie fascynują. A zainteresowania naukowe mają coraz więcej do powiedzenia. Dlatego przed zbliżającą się wyprawą poprosiłem o pomoc prof. Andrzeja Paulo i dr Andrzeja Gałasia z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prof. Jerzego Żabę z Uniwersytetu Śląskiego - Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu - o pomoc merytoryczną. Ku mojej wielkiej radości, przychylnie odpowiedzieli na moją prośbą. Spotkania i wymiana korespondencji zaowocowała burzą mózgów, która będzie kontynuowana po powrocie z wyprawy. Równie ucieszyła mnie propozycja Pana dr inż. Cezarego Kaźmierowskiego z Zakładu Gleboznawstwa i Teledetekcji Gleb Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, by przywiezione z wyprawy próbki, poddać pomiarom odbicia spektralnego w celu oceny składu masy i ewentualnych podobieństw/różnic.

Dziesięć lat projektu za mną, kwestie naukowe z wyprawy na wyprawę są coraz istotniejsze i ten proces będzie postępował. Pomoc i zainteresowanie projektem 100 wulkanów przez przedstawicieli świata naukowego niezwykle cieszą, ale to także wielka odpowiedzialność.  Dołożę starań, by nie zawieźć zaufania.

Bardzo mile zaskoczyła mnie niedawna wiadomość od jednego z najwybitniejszych światowych wulkanologów - prof. Haraldura Sigurdssona, Islandczyka, wykładającego na Uniwersytecie w Rhode Island (USA), który odnośnie PROJEKTU 100 WULKANÓW między innymi napisał: "I wish you luck with your ambitious project" (życzę powodzenia w twoim ambitnym projekcie). Tego typu słowa stanowią poświadczenie, że projekt i jego rygorystyczne założenia, to właściwa droga. Zamierzam nią podążać do końca.

Na zdjęciach: fragmenty mojej kolekcji minerałów, jedyna polska Encyklopedia Minerałów autorstwa prof. Jerzego Żaby (wszystkie zdjęcia pochodzą z kolekcji profesora), przykłady innych książek mineralogicznych, oraz katalogi mojej kolekcji sporządzone w liceum i w szkole podstawowej.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search