Blog

Blog

MONTREUX - kurort na Riwierze Szwajcarskiej

Miasto sławnych ludzi tak można określić Montreux. Ten słynny szwajcarski kurort posiada wspaniały widok na Jezioro Genewskie i Alpy. Zresztą rozciąga się na zboczach górskich do około 2000m n.p.m. Najniższy punkt to lustro wody Jeziora Genewskiego 372m n.p.m.

W tutejszym Mountain Studios nagrywali Queen, The Rolling Stones, David Bowie, czy Deep Purple (tu powstał słynny rockowy utwór: „Smoke on the Water”).

Bywał i pisał o Montreux Jean-Jacques Rousseau, leczył gruźlicę autor „Królowej Śniegu” Hans Christian Andersen, bywała Sisi (czyli cesarzowa Elżbieta Bawarska), kompozytor Igor Strawinski i pionier lotnictwa Alberto Santos Dumont. Przebywali pisarze: Lew Tołstoj, Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, a Vladimir Nabokov mieszkał przez wiele lat.

Freddie Mercury choć zmarł na AIDS w Londynie, ostatnie dni swojego życia spędzał w Montreux, skomponował tutaj ostatni utwór „A Winter`s Tale”. Jego pomnik znajduje się w centrum nad samym Jeziorem Genewskim.

A co takiego wyjątkowo jest w Montreux? W końcu niewielkim miasteczku, o co najwyżej przyzwoitej architekturze. Łagodny klimat za sprawą południowego umiejscowienia. Wspaniałe widoki, bulwar nad jeziorem, z przylegającymi niewielkimi parkami, w których rosną palmy. Jak również elitarność. Modny, elegancki kurort z wysokiej jakości hotelami jak Grand Hotel, z eleganckimi sklepami. Miejsce uchodzi za ostoję śmietanki towarzyskiej i finansowej. Co akurat w zamożnej Szwajcarii nie jest niczym wyjątkowym.

Z innych atrakcji można wspomnieć o festiwalu jazzowym "Festival de Jazz de Montreux", zamku Chillon na wyspie i rejsach po Jeziorze Genewskim, także statkiem parowym. 

Na zdjęciach: Jezioro Genewskie i bulwar w Montreux z przyległościami.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search