Blog

Blog

GENEWA – najwyższa fontanna Europy (Szwajcaria)

Kosmopolityczna Genewa jest zamożnym szwajcarskim miastem nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan, przy granicy z Francją. Jest siedzibą wielu banków i organizacji międzynarodowych, osiągając rekord świata w tej kategorii. Na przykład: Ośrodek badań jądrowych CERN, europejska siedziba ONZ, WHO, WTO, Czerwony Krzyż. Pochodzi z Genewy lub mieszkało tutaj wiele znanych postaci jak: Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Lenin, Calvin czy Ian Fleming. Tutaj odbywają się słynne targi motoryzacyjne.

Nie przytłacza swoją wielkością, bo mniej więcej 200 tysięcy mieszkańców to niedużo. Nie imponuje też swoją urodą, bo jest przeciętna pod względem architektury i zabytków. Niewielkie stare miasto z katedrą z XII-XVIII w., bulwar nad Jeziorem Genewskim, trochę kamienic. Ale generalnie w Genewie jest dużo szklanych budynków i apartamentowców. Miłośników architektury za serce nie chwycą

To przede wszystkim bogate miasto, wygodne do życia. O przyjemnym klimacie. Jednym z najsympatyczniejszych fragmentów jest sąsiedztwo Jeziora Genewskiego i rzeki Rodan, która z niego wypływa. Deptaki, parki, marina, przedgórze Alp i Jury. I słynna fontanna Jet d`Eau zwana też Jet de Geneve.

Tryska na 140m do góry, przez co uznawana jest za najwyższą fontannę w Europie. Symbol Genewy. Prędkość wody to 200km/h, a geneza zainstalowania sięga 1886 roku. Tylko wtedy był to zawór bezpieczeństwa dla hydraulicznej sieci energetycznej, a wysokość słupa wody wynosiła 30m. Dzisiaj to atrakcja turystyczna, czynna codziennie, ale bywają od tego wyjątki.

Na zdjęciach: Genewa z opisanymi w artykule miejscami.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search