Blog

Blog

PANORAMA na Mont Blanc i górskie jeziorka La Flegere

Po drugiej stronie francuskiej doliny Chamonix, względem Mont Blanc, jest górskie pasmo stanowiące fantastyczny punkt widokowy na najwyższy alpejski szczyt. Górne partie są skaliste, sięgają blisko 2900m n.p.m., są nawet malutkie lodowce miejscami. Naprzeciw Blanca i niemalże w centrum Chamonix 1030m startuje kolejka linowa na La Berevent 2525m z przesiadką w Gares de Planpraz. Ale nie o tych miejscach będzie niniejszych artykuł. Bowiem kilka kilometrów w stronę Szwajcarii znajduje się inny punkt widokowy na Mont Blanc, naprzeciwko lodowca Mer de Glace. La Flegere 1894m.


U podnóża gondolowej kolejki znajduje się pole golfowe, a La Flegere to jeden z ośrodków narciarskich. Na miejscu jest schronisko, bar, sztuczny zbiornik wodny dla potrzeb użytkowników nartostrad. Startuje stąd też kilka szlaków turystycznych. Jednym z nich możemy odbyć krótki spacer do dwóch małych jeziorek Lac de la Flégère 2020m. A stąd jest piękny widok na Mont Blanc 4809m, Argentiere 3901m i Grands Montets 3295 oraz na Aiguille du Midi 3842m i lodowiec Mer de Glace.


Jeziorka choć niewielkie są urokliwe i taka też jest okoliczna sceneria. Pod koniec lata rosną tu przepyszne jagody. Czasami pasą się owce. Być może z tego ostatniego powodu większy staw został otoczony plastikową siatką psująca ten sielski widok. Bo jest tu ujęcie wody pitnej.


Z La Flegere można pojechać wyżej kolejką do L`index 2396m poniżej najwyższych szczytów tego niewielkiego pasma górskiego. Tam są tereny wspinaczkowe, a w okolicy kilka górskich jeziorek.


Do Les Praz, gdzie jest dolna stacja kolejki, dojedziemy pociągiem lub autobusem jeśli chodzi o komunikację publiczną. Jest parking pod kolejką. W 2018 roku bilet normalny do Flegere kosztował 18,50 euro w obie strony, 14 euro w jedną. A w obie strony z Les Praz do L’index 29 euro i 24 euro w jedną.


Na zdjęciach: Pierwsza część to rejon La Flegere od podnóża do jeziorek o tej samej nazwie (Lac de la Flégère), w tym widoki na Mer de Glace i Mont Blanc. Druga część (od skoczni narciarskiej) to Chamonix z widokami na Mont Blanc i okoliczne szczyty (np. Aiguille du Midi i Aiguille du Gouter) oraz lodowce (np. Bossons). Wśród zdjęć pyszny puddingowaty deser kawowy (fondant), ser  pleśniowy reblochon (rebloohon) i ciastko Mont Blanc, które można zjeść w wielu cukierniach. Przykładowe sklepy górskie, w tym wypożyczalnia sprzętu. Ponadto lokalna kolej wraz z dworcem kolejowym, elektryczny autobus i potężny wiadukt w Chedde.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search