Blog

Blog

TETE ROUSSE schronisko – Mont Blanc – informacje – ceny

Refuge Tete Rousse to zwykle pierwszy nocleg w drodze na Mont Blanc od strony francuskiej. Schronisko jest położone na wysokości 3165m n.p.m, inne dane mówią o 3167m n.p.m. Ale nie trzeba w nim spać, można nieodpłatnie w namiocie. Powyżej, za obserwatorium meteorologicznym jest teren gdzie można się rozbić (oficjalnie może być nie więcej niż 50 namiotów). Są toalety nad urwiskiem, a obok niewielki lodowiec Tete Rousse. Powinno się wpisać do zeszytu w schronisku w przypadku biwakowania.

Osoby wybierające schronisko muszą pamiętać o wcześniejszej rezerwacji. Istnieje system elektroniczny, można telefonicznie, czasami mejlowo, chyba że jest informacja na stronie schroniska, że nie można (http://refugeteterousse.ffcam.fr/).

Elektroniczny system rezerwacyjny działa słabo. Doskonale pokazuje to opisywany pobyt w masywie Mont Blanc. Według systemu nie było wolnych miejsc na termin naszego wyjazdu. Ale po wymianie emaili i rozmowie telefonicznej ze schroniskiem (po angielsku), oczekiwana liczba łóżek się znalazła. Na miejscu okazało się, że schronisko jest puste. Rozumiem, totalna zima. Rozumiem, że wiele osób zamawiało noclegi w kwietniu po uruchomieniu procesu rezerwacyjnego (i pewnie rezerwacji nie odwołało). Ale inni chcący zrobić rezerwację, otrzymywali komunikat: brak miejsc. A w Alpach często nie funkcjonuje zasada, że schronisko musi przyjąć każdego choćby na podłogę. Nie ma miejsc, radź sobie sam. Gdy tymczasem turyści zwykle nie mają namiotów i śpiworów.

Podczas procesu rezerwacji nie jest pobierana żadna opłata, swój pobyt trzeba potwierdzić na 3 dni przed przyjazdem – telefonicznie. Jeśli tego nie zrobimy rezerwacja staje się nieważna. Warto też podać szacunkowo godzinę, o które przybędzie się do schroniska. Zwłaszcza gdy planujemy późne dojście, bo może się okazać, że schronisko sprzedało łóżko innym turystom. W sezonie letnim przy dobrej pogodzie z reguły jest w pełni obłożone, dlatego oczekiwanie że jakieś miejsce się znajdzie bez rezerwacji nie jest dobrym pomysłem. Tete Rousse posiada 74 łóżka, są piętrowe.

System rezerwacyjny zwykle startuje 1 kwietnia. Zakładając konto na stronie internetowej, możemy zarządzać rezerwacją, zmieniać.

Przy dokonywaniu rezerwacji noclegów warto od razu zamówić sobie śniadanie lub/i obiad, wydawany zwykle wieczorem. Tutaj nie ma wyboru, ale obiad jest czterodaniowy w tym deser (27euro), a śniadanie – płatki, mleko, jakiś ser, wędlina, chleb – 12 euro. Napoje nie są wliczone w cenę. Posiłki mogą być wegetariańskie (tylko trzeba schronisko o tym uprzedzić).

Cena noclegu to 47,5 euro za osobę. Przy czym uznawane są karty klubów alpejskich. Pewnie nie wszystkich, ale Alpenverein działa, tak samo legitymacja członkowska Polskich Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA. Wtedy otrzymamy 50% zniżki. Zniżki różnej wielkości są dla dzieci w różnym wieku, także dla grup co najmniej 9-osobowych. Lokalny podatek za dobę pobytu to 0,40 euro. Według cennika na 2019 rok, ceny noclegów wzrosną o 5 euro.

Termin otwarcia schroniska zależny jest od warunków śniegowych, zwykle następuje pod koniec maja, a zamykane jest na przełomie września i października.

Standard Tete Rousse jest dobry, ostatni kapitalny remont miał miejsce w 2003 roku. W schronisku nie ma pryszniców ani WIFI, ale można złapać lepiej lub gorzej zasięg telefonii komórkowej. Nie ma też możliwości naładowania telefonu czy aparatu fotograficznego, więc warto zabrać powerbank. Ponadto brak bieżącej wody, brak kuchni, by sobie coś ugotować, a w budynku nie wolno. Brak możliwości płacenia kartą płatniczą.

Nie trzeba zabierać klapek (papci), bo są ogólnodostępne plastikowe chodaki. Ani śpiworów, bo jest pościel. Chyba że ktoś woli własny sprzęt. Po schronisku nie wolno chodzić w butach.

Wszystkie informacje pochodzą z roku 2018. W przyszłości mogą ulec zmianie.

Na zdjęciach: Na pierwszy zdjęciach schronisko Tete Rousse i bezpośrednie sąsiedztwo na zewnątrz. Na trzecim zdjęciu jest miejsce, gdzie rozbija się namioty. W drugiej części wnętrza schroniska. W tym sala wstępna z szafkami, jadalnia i sypialnia.

CENY z ostatnich trzech zdjęć: ciepły napój 4-6 euro, ale mikro kawa 2 euro, dodatek miodu lub mleka 0,5 euro. Wino: od 4 euro za lampkę do 24 euro za 1 litr. Piwo, najczęściej 33cl (330ml): 6-8euro. Zimne napoje (w tym energetyk), najczęściej 50cl (500ml): 4-8 euro (coca cola puszka 33cl 5 euro). Omlety, pasta: 12-18 euro. Kanapka 10 euro, sałatka 15 euro, Talerz serów: 18 euro. Deser – mały kawałek brownie lub tarty 5-6euro (pieczone na miejscu). Popołudniowa przekąska (brunch) 15 euro. Woda 1,5l: 6euro (litr gazowanej też 6 euro), małe chipsy, batony: 3-5 euro Chleb (500g): 7 euro. Litr wrzątku: 5 euro. Produkty do schroniska dowożone są helikopterem.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search