Blog

Blog

Grzegorz Gawlik - prelekcja „Na końcu świata” oraz wystawa fotograficzna „ Z plecakiem przez świat”

Już w najbliższą środę (4 marca, 17:00) zapraszam do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach Filia nr 16 (Katowice-Bogucice, ul. Wajdy 21) na opowieść podróżniczą o północnej Australii i wyspie Borneo. Będzie jej towarzyszyła wystawa fotograficzna, między innymi obejmująca te tereny (można ją obejrzeć w dniach 4 marzec – 4 kwiecień).

Borneo i Australia - są to jedne z najcenniejszych przyrodniczo miejsc na Ziemi. Oba tropikalne. Północno-zachodnia Australia to raj dla miłośników krokodyli. Żyją tutaj dwa gatunki – słonowodne (różańcowe) i słodkowodne. Te pierwsze to największe gady lądowe i przybrzeżne na świecie. Potrafią ważyć dwie tony i mierzyć 7 metrów długości. Zabijają wszystko co się rusza, z ludźmi i rekinami wyłącznie. W Australii żyje większość populacji tego gatunku. Terytorium Północne o którym opowiem, to jedno z najdroższych miejsc do życia na naszej planecie, a stolica – miasto Darwin – chwali się, że dzierży w tym przedmiocie palmę pierwszeństwa. To także w tej części Australii znajduje się największy park narodowy tego kraju – Kakadu. Obszar wielkości Słowenii. Ogromne przestrzenie, skały, wodospady, lasy i kultura Aborygenów.

Z kolei Borneo to królestwo orangutanów – małp człekokształtnych. Ich zdecydowana większość żyje właśnie tutaj, pośród bezcennego lasu tropikalnego. Górzysta wyspa sięga do 4095m wysokości – góra Kinabalu, najwyższa w Azji-Południowo Wschodniej. Chociaż łatwa w zdobyciu, to zarazem kosztowna. Borneo to w większości terytorium Indonezji i Malezji, ale maleńką cząstkę wyspy zajmuje sułtanat Brunei. Jeden z najbogatszych krajów świata. Dodam, że Bornego to trzecia co do wielkości wyspa na Ziemi, po Grenlandii i Nowej Gwinei.

Na kolejną prelekcję, o Islandii, zapraszam do Gdyni na festiwal KOLOSY – 13 marzec (piątek, około 14:00). To będzie moja trzecia wizyta na Pomorzu w ciągu niecałego miesiąca. Więcej w tym temacie napiszę wkrótce. W drugiej połowie marca również pojawię się w kilku miejscach z podróżniczymi opowieściami.

Pozdrawiam i zapraszam

Grzegorz Gawlik


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2024 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search