Blog

Blog

Pałac w Pławniowicach - komuś się w głowie poprzewracało - ŚLĄSKIE

Pałac Ballestremów w Pławniowicach.

Pierwotnie miał to być wpis o jednej z atrakcji województwa śląskiego: Zespole Pałacowo-Parkowym w Pławniowicach (niedaleko Gliwic). Ale będzie o zupełnie czymś innym.

Pałac w Pławniowicach od lat boryka się z brakiem dostatecznych środków finansowych na utrzymanie obiektu i parku. Organizowane są różne zbiórki. Bez wątpienia kościelnym władzom należą się wielkie słowa uznania za pieczołowite odrestaurowanie budynków kompleksu i utrzymywanie ich w dobrym stanie.

W związku z powyższym rozumiem, że za zwiedzanie wnętrz trzeba zapłacić (obecnie 8zł/osoba), za fotograficzną sesję ślubną także (setki złotych za każdą godzinę). Kolejne setki gdybyśmy chcieli jeszcze filmować. Logicznie nawet brzmi, że jeśli ktoś chce zrobić zdjęcia czy materiał filmowy dla celów reklamowych albo kalendarz na sprzedaż z fotografiami pałacu, również musi wydobyć z kieszeni sporo dukatów. Do zaaprobowania jest, chociaż tego nie pochwalam, że za wejście na spacer do parku trzeba zapłacić (aktualnie 3zł + możliwość wrzucenia wolnego datku do skarbonki), a za godzinną ślubną sesję fotograficzną czy filmową w parku, kilkadziesiąt razy więcej.

Natomiast jest dla mnie nie do przyjęcia, pobieranie opłat za amatorskie fotografowanie i do tego nakaz wykorzystania zdjęć tylko do celów prywatnych.  Oto co pisze właściciel na swojej stronie internetowej:

Fotografowanie amatorskie w czasie zwiedzania Pałacu: 15,00 zł. Wykonane zdjęcia przeznaczone są tylko i wyłącznie do użytku prywatnego, nie zezwala się na ich dalsze publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody Pałacu.

 Ta regulacja tak naprawdę jest szersza, bo w innym miejscu można przeczytać:

Filmowanie i wykonywanie zdjęć ślubnych, reklamowych, okolicznościowych oraz wszelkich innych w celach komercyjnych na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach możliwe po zawarciu umowy i uiszczeniu opłaty zgodnej z aktualnie obowiązującym cennikiem.

Ten zapis dotyczy zdjęć/filmów wykonywanych zarówno w parku jak i w pałacu oraz jakiegokolwiek wykorzystywania materiałów poza prywatnym oglądaniem. Co w dobie internetu, gdy wiele osób prowadzi blogi, strony internetowe, kanały filmowe na youtube, jest niedorzeczne. Właściciele powinni się cieszyć, że ktoś chce o nich pisać, reklamować, pokazywać światu. Często jest tak, że ludzie decydują się na odwiedziny, pobyt, sesję fotograficzną, po obejrzeniu materiałów na stronie internetowej, blogu, youtube. Dzięki czemu właściciel więcej zarobi. Dostaje darmową reklamę. Być może kiedyś jakiś bloger spełni wszystkie wymagania właściciela, dzięki jego wpisowi ileś osób odwiedzi Pławniowice, a następnie zażąda od niego prowizji od uzyskanych w ten sposób zysków. Skoro włodarze żądają pieniędzy za wszystko, dobrze że jeszcze oddychać można za darmo, to muszą się liczyć z tym, że może się to zemścić przeciwko nim. 

Żeby było jeszcze ciekawiej, nawet ci, którzy zapłacili horrendalne kwoty za ślubne sesje, nie mogą swoimi materiałami swobodnie dysponować, gdyż właściciel pisze:

Wykonane fotografie mogą być wykorzystywane przez nowożeńców na stronach internetowych oraz na stronie internetowej i materiałach reklamowych fotografa, pod warunkiem zamieszczenia pod każdą z fotografii danych teleadresowych : Zespół Pałacowo-Parkowy Pławniowice, tel.: +4832 2305551, www.palac.plawniowice.pl.

Właścicielem obiektu jest.: Rzymskokatolicka Parafia Niepokalanego Poczęcia N.M.P. - Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej Zespół Pałacowo-Parkowy.

Na lekcjach religii uczy się, że chytrość to grzech, powszechnie znanym powiedzeniem jest: chytry dwa razy traci. Właścicielom obiektu zdaje się to nie przeszkadzać, ponadto w ramach swojej dobroci, przestrzegają przed możliwością zagryzienia na śmierć: "Uwaga!!! Poza godzinami otwarcia parku - terenu pilnują psy rasy ostrej."

"Pogratulować dbałości" o pozytywny wizerunek i wartości chrześcijańskie.

Pałac w Pławniowicach włoskiego rodu Ballestremów wzniesiono w latach 1882-1885, na miejscu wcześniejszego. Jest budowlą trójskrzydłową, w kształcie litery "U", i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego oraz romantyzmu eklektycznego. Posiada wieżę, liczne wieżyczki oraz detale architektoniczne. Obok pałacu jest niewielki park krajobrazowy o powierzchni 2,4 hektara.

Na poniższych zdjęciach pałac, park i bezpośrednie sąsiedztwo:


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search