Blog

Blog

DUBAJ - słynny hotel Burj Al Arab, plaża Jumeirah i Zatoka Perska

Burj Al Arab - najbardziej luksusowy hotel w Dubaju.
Wieża Arabów (Burj Al Arab, Burdż Al-Arab), czyli jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata, oraz najwyższych - 321m. Stanowi pierwszą współczesną ikonę architektoniczną Dubaju, został bowiem oddany do użytku w 1999 roku. Dla jego klasyfikacji zabrakło gwiazdek. Ustalono, że ma 7 (siedem). Chociaż niektórzy twierdzą, że ma tylko 6. A tak naprawdę funkcjonuje jako hotel 5-gwiazdkowy z dodanym słowem "deluxe" (absolutny luksus).

Prawie każdy kojarzy Burj Al Arab, wieżowiec w kształcie żagla, postawiony na sztucznej wyspie w Zatoce Perskiej. Plaż tutaj nie ma, choć są na lądzie po sąsiedzku, za to od strony morza są efektowne baseny. Budynek posiada 202 apartamenty hotelowe, lądowisko dla helikopterów w górnej części, gościom usługują prywatni lokaje.

Jego wnętrza są zdobione 24-karatowym złotem, takie też są iPady, iPhony i BlackBerry, z których bezpłatnie mogą korzystać goście. A gdy mają problemy, by się z nimi rozstać, mogą kupić za jedyne 10 tysięcy USD. Za nocleg na górnych piętrach trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy dolarów, na niższych kondygnacjach, jedynie kilka tysięcy. Oczywiście w hotelu są wspaniałe restauracje, z ulicy do nich nie wejdziemy. Nie dziwi, że niedaleko Burj Al Arab znajduje się jedna z dwóch dubajskich Scoopi Cafe, gdzie można zdjęć deser o nazwie Black Diamond (Czarny Diament) za jedyne 2999 AED czyli 3300zł czyli ok. 800USD. W zamian dostaniemy niewielką porcję płatków lodowych z Madagaskaru z dodatkiem irańskiego szafranu i czarnych trufli z Włoch. Deser pokryto płatkami i proszkiem z 23-karatowego złota. Spożywamy go srebrną łyżeczką, którą dostajemy później w prezencie. Jest to najdroższy deser w Dubaju, często nazywany najdroższym deserem świata. Jednak moda na tego typu atrakcje spowodowała, że przybywa miejsc na świecie, gdzie można zjeść deser za podobną cenę, a nawet wyższą. W szaleństwach tego typu dominuje Azja, do której i Emiraty się zaliczają. Na marginesie, druga kawiarnia Scoopi Cafe mieści się w ekskluzywnej dzielnicy Dubai (Dubaj) Marina.

Wracając do Burj Al Arab, wewnątrz jest wielkie akwarium z prawdziwą rafą koralową. Natomiast atrium ma niebotyczne 180m wysokości. Zaś goście, muszą być ubrani w określony sposób i tak samo się zachowywać.

Po sąsiedzku jest prywatna plaża, port dla jachtów, inny ekskluzywny hotel - Jumeirah Beach Hotel - w kształcie morskiej fali o wysokości 93 metrów. Gdy powstawał w 1997 roku, był jednym z najwyższych budynku w Dubaju, teraz jego wysokość jest tak nikła, że nieistotna w konfrontacji z tym co powstało w mieście w ostatnich kilkunastu latach. Inne okoliczne atrakcje to wodny park Wild Wadi i centrum handlowe Madinat Jumeirah.

Dubaj woli zamożnych klientów, dlatego większość nadbrzeża morskiego to zamknięte osiedla, prywatne plaże, apartamenty do wynajęcia, hotele. Publicznych plaż jest niewiele, ale jedna z nich się uchowała obok Burj Al Arab. Zobaczymy na jak długo?

Na zdjęciach: Burj Al Arab hotel z różnych ujęć, za dnia i w nocy oraz pobliska plaża, jak również hotel Jumeirah Beach.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search