Blog

Blog

Małe Organy Myśliborskie czyli wulkan z przed 20 milionów lat

Wzgórze Rataj 350m n.p.m. położone jest obok uskoku, na krawędzi Sudetów (Masywu Czeskiego). Około 15-18 mln lat temu działał tutaj wulkan. Pozostał po nim czop wulkaniczny, czyli zastygła w kominie lawa bazaltowa. To jeden z przykładów neku wulkanicznego (twardzielca) na Pogórzu Kaczawskim. W nieczynnym kamieniołomie można zaobserwować środkową część czopu. Zakrzepła lawa bazaltowa utworzyła w formie wachlarza słupy (struktura lejka). Długie sześcio- i pięcio- boczne, o średnicy ok. 30cm. Pionowe kolumny z jednej strony, z drugiej, ścieżka na sam wierzchołek. Małe Organy Myśliborskie stanowią Pomnik Przyrody Nieożywionej w granicach Parku Krajobrazowego Chełmy. Erozja zniszczyła stożek wulkaniczny, pozostały tylko najtwardsze fragmenty skał z komina wulkanicznego. Jak zwykle bywa, w bazalcie możemy dostrzec niewielkie tzw. prakryształy oliwinów, piroksenów, plagioklazów. Na zboczach wzgórza Rataj można odnaleźć ślady wczesnośredniowiecznego grodziska oraz szczątki zamku z XIII w.

Małe Organy Myśliborskie stanowią ładną formację, choć niewielką, o kilkunastu metrach wysokości. By obejść cały teren skałki wystarczy 15-30 minut.

Obok wzgórza Rataj położona jest masywna Bazaltowa Góra 368m (nek), kolejne powulkaniczne wzgórze na tym terenie (z przed 36mln. lat).

W okolicy są tabliczki informujące, że jesteśmy na Szlaku Salamandry. Wygląda na dosyć świeżą inicjatywę. Może dlatego próżno szukać informacji o nim w Internecie? A może tak ma być? Pełna nazwa to: edukacyjna ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa Szlak Salamandry. Niewielka, mieści się pomiędzy wsiami Jakuszowa i Myślibórz. Są plansze z mapkami i oznakowanie szlaku. Pierwszy punkt ścieżki jest w pierwszej z tych miejscowości.  

Jak się tutaj dostać? Piechotą albo rowerem z miejscowości Jakuszowa albo Myślibórz. Autem osobowym też można dosyć blisko podjechać. Z obu wsi. Od strony Jakuszowej, ostatnie dwa kilometry pokonując kamienistą drogą szutrową. Ale błotka po deszczu również trochę bywa. Od Myśliborza, zostawiając samochód w wiosce albo częściowo szutrowymi drogami. Na ostatnim odcinku jadąc w kierunku wioski Jakuszowa. Końcówka w obu przypadkach – piesza. Przy czym z Myśliborza jest tylko minimalnie dalej do Organów niż zostawiając auto przy drodze do Jakuszowej.

Niedaleko stąd do innych atrakcji jak Góra Bazaltowa i Wąwóz Myśliborski.

Na zdjęciach: Małe Organy Myśliborskie, widok na Bazaltową Górę i wieś Jakuszowa.  


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2022 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search