Blog

Blog

Gruzja – Dolina Truso idealna na jednodniową wycieczkę.

Niedaleko Kazbeka i miasteczka Kazbegi (po rozpadzie ZSRR: Stepancminda) znajduje się spektakularna Dolina Truso. To ciągle góry Wielkiego Kaukazu i pogranicze z Rosją, dokładnie z Osetią Północną. Jadąc Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku granicy, w Kobi należy odbić w lewo. Za plecami zostaje ośrodek narciarski Gudauri i najwyższy punkt na trasie o wysokości prawie 2400m. W Kobi też powstaje ośrodek narciarski (2018). Gruzini inwestują w turystykę.

Po przejechaniu czterech kilometrów szutrową drogą, jest niewielki parking i most na rzece Terek. Stąd rozpoczyna się wędrówka Doliną Truso, choć na upartego samochodem można dojechać do jej końca. Wysokość ok. 2030m, a twierdza Zagakori położona pod koniec doliny na wzgórzu to około 2260m. Do przejścia jest jakieś 12km w jedną stronę, o ile nie zbaczamy z drogi. To najpiękniejsza dolina w całej Gruzji – tak mówią.

Początkowy odcinek biegnie wąskim fragmentem doliny zwanym kanionem Kasara (Kasari). Są tutaj efektowne bazaltowe słupy, niewielkie wodospady i rwący lodowcowy Terek. Za kanionem na wysokości 2100m z groszami dolina mocno się rozszerza oferując wspaniałe wysokogórskie krajobrazy. W lecie działa tutaj mała kawiarnia.

Dolina słynie z trawertynowych tarasów i źródeł mineralnych o znacznej zawartości siarki. Aczkolwiek najefektowniejsza ściana tarasów znajduje się za grzbietem górskim, przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Niedaleko kawiarni jest wydajne źródło z niewielkim jeziorkiem, w którym można się wykąpać (Abano Mineral Lake). Ale nie jest to termalna woda. Ponadto trzeba się liczyć na tej wysokości z chłodnym wiatrem.

W dolinie są opuszczone wioski jak Ketrisi. Dwa klasztory – męski i damski. Ruiny – wież i twierdzy Zakagori, koło której jest niewielki posterunek wojsk gruzińskich, którą oni nazywają bazą. Mnisi czasami sprzedają swoją biżuterię lub obrazy namalowane na kawałkach łupków. Można ponadto spotkać stada krów, owce. Wydaje się, że coraz większe zainteresowanie doliną doprowadzi do powstania tutaj miejsc noclegowych. Bo oprócz wymienionych atrakcji, trzeba wspomnieć o wspaniałych krajobrazach Kaukazu i efektownej rzece Terek. Aby na spokojnie odbyć wędrówkę doliną Truso, należy przeznaczyć cały dzień. Dolina idealnie się nadaje na rower. Jeszcze jedna informacja. Poza małym zagajnikiem, gdzie jest kawiarnia, na trasie marszu nie ma drzew. Deszcz albo słońce mogą dać się we znaki.

Na zdjęciach: Trawertynowe Tarasy przy Gruzińskiej Drodze Wojennej i jeden z nieczynnych tuneli. Na pozostałych Dolina Truso z kanionem Kasara, rzeką Terek, mineralnymi źródłami i tarasami, jeziorem Abano oraz ruinami twierdzy Zakagori. Ponadto wspaniałe krajobrazy Kaukazu.


Znajdź mnie

Reklama

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2020 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search