Blog

Blog

Mont Blanc – dziesięć pytań, dziesięć odpowiedzi

1) Jak to jest z tą wysokością Mont Blanc? Co roku jest inna, ale raczej będzie spadać. Szczyt pokryty jest lodowcem, które w tej części świata szybko topnieją. Ale też ocieplenie klimatu zwiększyło opady. Dlatego przynajmniej na razie wysokość waha się pomiędzy 4808 a 4810,5m. Skały zaczynają się na wysokości 4792m.

2) Czy Mont Blanc jest najwyższą górą Europy? Zgodnie z granicą wyznaczoną przez Międzynarodową Unię Geograficzną pomiędzy Azja a Europą, odpowiedź brzmi: Tak. Ale duża część świata alpinistycznego przyjmuje kaukaski Elbrus 5642m za najwyższy szczyt Europy, choć wspomniana granica biegnie około 300km na północ od niego, tzw. obniżeniem Kumsko-Manyckim. Mont Blanc jest dużo trudniejszą górą od wulkanicznego Elbrusu. I warto dodać, że na Kaukazie jest ponad dziesięć szczytów wyższych od Blanka.

3) Wierzchołek Mont Blanc jest francuski czy włoski? Francuzi uważają że tylko należy do nich, a granica biegnie bocznym wierzchołkiem – Mont Blanc de Courmayeur 4748m. Włosi i reszta Europy trzymają się jednak wersji, że granica przebiega głównym wierzchołkiem. Swoistą ciekawostką jest fakt, że w Szwajcarii wiele miejsc: ulic, parków, hoteli i innych obiektów nosi nazwę Mont Blanc, chociaż do granicy z tym krajem z Blanka jest dwadzieścia kilka kilometrów.

4) Ile kosztuje wyjazd na Mont Blanc? Całkowity koszt może zamknąć się w 1000zł (tysiąc) jak i w 25.000zł (dwadzieścia pięć tysięcy). Gdy dotrzemy pod Mont Blanc autobusem, autem (dzieląc koszty między kilka osób), ewentualnie znajdziemy bardzo tani bilet lotniczy np. do Genewy + ubezpieczenie na te kilka dni + własny namiot i wyżywienie, wtedy możemy zmieścić się w tej pierwszej kwocie (jeśli mamy własny sprzęt). No i oczywiście musimy wejść samodzielnie. Gdy postawimy na najwygodniejszy a nie najtańszy transport, w dolinach będziemy spać w hotelach, w masywie góry w schroniskach i tam się żywić, oraz gdy wynajmiemy na kilka dni przewodnika IVBV (jeden na dwie osoby), koszty mogą wynieść nawet 15.000zł na osobę, a gdy musimy kupić cały lub prawie cały sprzęt na wyjazd, bez problemów można wydać kolejne 10.000zł. Uwaga, Francuzi chcą wymusić różne obostrzenia (np. obowiązkowy przewodnik, nocleg w schronisku Gouter), które mogę podnieść koszt wejścia na Mont Blanc w tańszych opcjach.

5) Ile potrzeba czasu na wyjazd na Mont Blanc? Zwykle cały wyjazd zamyka się w 8-9 dniach. Jeśli wszystko dzieje się idealnie, na wejście potrzeba 4 dni. Ale warto mieć dzień-dwa w zapasie na wypadek złej pogody lub wydłużenia aklimatyzacji.

6) Ile osób wchodzi co roku lub próbuje wejść na Mont Blanc? Są bardzo duże rozbieżności, bo nikt tego nie liczy. Pozostają więc szacunki. Najczęściej padają liczby 20 – 30 tysięcy osób próbujących wejść na Mont Blanc. Z których na szczyt wchodzi co najwyżej połowa. A to dlatego, że dużo osób nie jest przygotowana albo mentalnie nastawiona na rzeczywiste zdobycie szczytu. I szybko rezygnują. Choć w internecie można znaleźć, że na najwyższą górę Alp próbuje wejść około 10 tysięcy osób, a na szczyt wchodzą 2-3 tysiące osób – są to z pewnością dane nieprawdziwe. Policzono bowiem, że tylko w dobry pogodowo dzień w sezonie letnim atak szczytowy przeprowadza zwykle 150-400 osób (zwykle w tygodniu są 2-4 takie dni). Raz z tej liczby wschodzi 50%, innym razem 80%. Z drugiej strony pojawiają się liczby mówiące o ponad 40 tysiącach osób rocznie próbujących wejść na Mont Blanc. Mogę uwierzyć, że od czas do czasu zdarza się rok z taką liczbą – próbujących. Ale faktycznych wejść i tak jest od niecałych 10 tysięcy do kilkunastu tysięcy rocznie. Oczywiście mowa jest o wszystkich wejściach, wszystkimi drogami, przez cały rok, przy czym z pewnością ponad 90% wejść ma miejsce od czerwca do końca września przede wszystkim klasyczną drogą francuską.

7) Ile innych nazw ma Klasyczna Droga Francuska? Dużo, wymienię pewnie tylko ich część. Droga przez Kuluar, Droga przez Wielki Kuluar, Droga przez Gouter, Droga normalna przez Gouter, Droga Królewską (fr. Voie Royale), Droga Poszukiwaczy Kryształów (fr. Voie Des Cristaliers), Przez Kuluar Rolling Stones, Przez Żleb Śmierci, Granią Północno-Zachodnią, Przez Grań Gouter, Przez Grań Bosses, Przez Gouter Hut, Francuska Droga Normalna.

8) Ile jest dróg wspinaczkowych na Mont Blanc? Jest ich całkiem sporo, niektóre mają kilka przebiegów. Najczęściej wymienia się 10: Francuska droga normalna przez Gouter, Droga Trzy Szczyty (Les ‘Trois Monts, 3M, Cosmique, Tacul-Maudit-Blanc, La Traversée), Włoska Droga Normalna (Aiguilles Grises, Przez Refuge Gonella), Przez Aiguille de Bionnassay (Trawers Miage), Droga Grands-Mulets-Dome-du-Gouter, Ostroga Tournette (Przez Quintino Sella Hut), Przez Grań Innominaty, Grań Brouillard, Ostroga Brenva, Przez Grań Puterey.

9) Czy klasyczna droga francuska na Gouter jest najłatwiejsza? Przyjmuje się, że zbliżoną trudność mają: Droga Trzy Szczyty, Grands Mulets i Włoska Droga Normalna. Jednak cała trójka ma swoje osobliwości. Na jednej jest więcej grani do pokonania, na innej więcej lodowca ze szczelinami, a Grands Mulets jest przede wszystkim narciarską (i historycznie tą właśnie drogą pierwszy raz zdobyto Mont Blanc). Normalna Droga Francuska z pewnością jest najpopularniejsza za sprawą rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

10) Czy trawers Wielkiego Kuluaru jest tak bardzo niebezpieczny jak mówią? W mojej opinii - nie. Newralgiczne jest około 30 metrów, które pokonamy szybkim krokiem w 10 sekund. Ryzyko że w danym momencie spadnie kamień zagrażający zdrowiu lub życiu nie jest duże. Jest to bardziej kwestia pecha. W warunkach zimowych kuluar staje się znacznie trudniejszy do pokonania.


Na stronie grzegorzgawlik.pl jest kilka innych artykułów o Mont Blanc z galeriami zdjęć.


Znajdź mnie

Reklama

Wydarzenia

Brak wydarzeń

nationalgeographic-box.jpg
redbull-225x150.jpg
tokfm-box.jpg
tvn24bis-225x150.jpg

Reklama

Image
Klauzula informacyjna RODO © 2019 Grzegorz Gawlik. All Rights Reserved.Projekt NRG Studio
stopka_plecak.png

Search